حوادث

شبنم شاهرخی کیست و چرا به همراه احمد معین شیرازی ۱۶ سال بازداشت و جریمه شد؟

کیهان نیوز– فعالیت های ایرانی ها در فضای مجازی گاها باعث نقض قوانین جمهوری اسلامی ایران می شود و طبق اعلام گروه حوادث رکنا، شبنم شاهرخی به همراه شوهرش، احمد معین شیرازی که صفحه اینستاگرام آن ها به دلیل پست های مرتبط با فعالیت های ورزشی و سبک زندگی شان دنبال کننده های زیادی در شبکه اجتماعی اینستاگرام دارد، روز پنجشنبه با صدور حکمی از سوی دادسرا، به ۱۶ سال و چهار ماه حبس، ۷۴ ضربه شلاق و سه ماه کار اجباری برای شبنم شاهرخی و احمد معین شیرازی خبر داد.

به گزارش گروه خبرگزاری اسپوتنیک، شبنم شاهرخی قهرمان جهانى و دارای مدال نقره جهانی در رشته ورزشی کیک بوکسینگ سازمان «ایسکا» در کشور پرتغال است و همچنین سال ٢٠١۵ موفق به کسب مدال نقره در مسابقات جهانى هنرهاى رزمى ترکیبى در کشور اسپانیا شد.

طبق اعلام رسانه خبرگزاری اسپوتنیک، شبنم شاهرخی بانویی بی آلایش و صمیمی بود که با اولین تماس خبرنگار اسپوتنیک بدون هیچ درنگی در کمال احترام به خبرنگار پاسخ داد و برخلاف خیلی از سلبریتی ها در شبکه اجتماعی اینستاگرام که اگر تماست هیچ نشانه ای از پول و نفع اقتصادی به همراه نداشته باشد، به تماس خبرنگاران هیچ جوابی نمی دهند، ترتیب گفتگو با خبرگزاری اسپوتنیک را داد که در ادامه ارائه می گردد:

انتظار داشتم احمد معین شیرازی در کلاس با من رفتار متفاوت از سایرین داشته باشد

شبنم شاهرخی در ابتدا در خصوص دلیل علاقه اش به رشته کیک بوکسینگ بانوان گفت:

اینجانب همیشه به ورزش رزمی علاقه داشتم، اما در کودکی هیچوقت موفق نشدمکه ورزش رزمی را آغاز نمایم، تا اینکه در بزرگسالی بالاخره کیک بوکسینگ را با مربی گری خانم «کتی خطایی» آغاز کردم.

او در ادامه در خصوص طریقه آشنایی اش با همسرش، احمد معین شیرازی افزود:

بیش از دو سال از تمرینات من با خانم خطایی می گذشت که با احمد معین شیرازی آشنا شدم و او از بهترین اشخاص در رشته کیک بوکسینگ هستند و بعد از آن هم همسرم شدند و هم استادم، تا به امروز نیز ورزش حرفه ای من همراه با ایشان ادامه دارد.

وی در خصوص رفتار شوهرش در کلاس گفت:

تمرینات من تحت نظارت استاد جدیدم رنگ جدی به خود گرفت و باعث شد فصل جدیدی را در زندگی ورزشی من رقم بخورد. در آغاز کمی زمان برد تا من متوجه بشم باید میان رابطه همسری و استادی تمایز قائل شوم، اوایل انتظار داشتم که چون همسر ایشان هستم، پس سر کلاس باید با من رفتار متفاوت از سایرین داشته باشند و این مسائل گاهی تا خانه ما کشیده می شد. این موضوعات اکنون برای ما خاطره شده است، اما در زمان خود مسائل جدی برای ما به حساب می آمد.

شبنم شاهرخی در خصوص ورودش به رشته کیک بوکسینگ بیان کرد:

از سویی همسرم قوانین خاص خودشان را داشتند و من زمانی که همزمان تمرین با استاد دیگری را آغاز نموده، من متوجه شدم که باید میان زندگی شخصی و ورزشی خط تمایز بکشم. احمد معین شیرازی مدیر بخش آسیای سازمان «آی اس کی ای ISKA» از بزرگترین سازمان های ورزش کیک بوکسینگ می باشد و در حقیقت نفوذ خیلی خوبی در این ورزش و سازمان دارند. و این افتخار همسرم به من کمک بزرگی کرد که من بتوانم در مسابقات جهانی شرکت کنم، چراکه می توانست از نفوذ خود برای ورود به این مسابقات استفاده نماید، اما سخت ترین لحظات برای من در زمین مسابقات بود و در عرصه نبرد و مسابقه دیگر خودت تنها هستی و باید بتوانی مبارزه کنی.

در زمان بارداری و دنیا آمدن فرزندم، برنامه من با خللی مواجه شد

شبنم شاهرخی در خصوص جواز حضورش در مسابقات و کسب مدال نقره گفت:

به کمک احمد معین شیرازی دوبار در مسابقات جهانی که در کشورهای اسپانیا پرتقال برگزار شد، شرکت کردم و هر دوبار هم به عنوان نماینده از طرف تیم «ایسکا»ی ایران، مدال نقره گرفتم. در مسابقات پرتقال علاوه بر کیک بوکسینگ تصمیم گرفتم که در رشته ام ام ای آماتور هم شرکت کنم و به مقام دوم دست یافتم.

شبنم شاهرخی در خصوص زمان بارداری خود گفت:

زمانی که متوجه شدم باردار هستم ورزش حرفه ای کیک بوکسینگ به صورت موقت با رضایت همسرم تعطیل شد. در سال ۲۰۱۸ مسابقات جهانی در کشور یونان و در ماه آپریل برگزار شد و تصمیم من و همسرم به حضور در این مسابقات بود، اما با توجه به اینکه من یک پسر شیرخواره دارم، برنامه ریزی های ورزشی من با خللی روبه رو می شود که خارج از کنترل است.

این رشته مانند تکواندو است

شبنم شاهرخی در خصوص این رشته گفت:

کیک بوکسینگ خیلی نیاز به مهارتهای پیچیده ندارد و همانند رشته تکواندو نیاز به تربیت عضلات از سنین کودکی دارد، خیلی درگیر فنون سخت نباشد. کیک بوکسینک سختی تکنیک های تکواندو را میان تمام اعضای بدن تقسیم می کند، یعنی هم امکان بوکس وجود دارد و هم امکان پا زدن. اما تا همیشه نمی توان این ورزش را ادامه داد و به هیچ وجه اینطور نیست و بعد از یک زمانی توان بدنی انسان کاهش می یابد. من ۲۶-۲۷ ساله بودم و پس از اینکه رشته کیک بوکسینگ را آغاز نمودم خیلی سنگین، مرتب، با علاقه و پیگیر تمرین می کردم، شاید بتوان گفت که می شود در سنین جوانی ورزش را آغاز کرد و دیر نیست، اما طبیعتا ادامه دادن آن محدودیت زمانی دارد. با توجه به نمونه های عملی یک کیک بوکسر تا سن ۴۰ سالی می تواند فیت و آماده انجام مسابقات باقی بماند، اما اینکه تنها ورزش را برای آمادگی جسمانی انجام داد به نظرم تا سنین بسیار بالاتر از این هم می توان ادامه داد.

هنوز هم فدراسیون کیک بوکسینگ وجود ندارد

شبنم شاهرخی در خصوص قرار گرفتن این رشته در لیست رشته های ممنوعه گفت:

رشته کیک بوکسینگ برای بانوان در دوران ریاست جمهوری آقای احمدی نژاد جزء رشته های ممنوعه قرار گرفت و اصلا چیزی تحت عنوان فدراسیون نداشتیم و هنوز هم با وجود کسب مدال هایی، نداریم. در حال حاضر هم اگر تحت عنوان کیک بوکسینگ مسابقه ای برگزار می شود در واقع «لایت کانتکت» است و کیک بوکسینگ رسمی وجود ندارد. حالا تفاوت کیک بوکسینگ و لایت کانتکت در چیست؟ اینها همه استیلهای مختلف از ورزشهای رزمی هستند با اعمال برخی محدودیتها، به عنوان نمونه در لایت کانتکت یکسری از تکنیکها مانند لوکیک یا زانو ممنوع است. بنابراین، قوانین و ضوابطی که بصورت جهانی برای کیک بوکسینگ وجود دارد، شامل ایران نمی شود.

شبنم شاهرخی در ادامه گفت:

زمانیکه من در مسابقات جهانی شرکت نمودم از طرف تیم «ایسکا»ی ایران رفتم، اما اینکه از طرف دولت ایران نماینده باشم یا حمایت شوم، به هیچ وجه اینطور نبود و من کوچکترین حمایتی نشدم و به عنوان یک فرد از طرف اسپانیا دعوت شده و با دعوتنامه رفتم.
اما از آنجایی که سازمان «ایسکا»ی ایران مجوز فعالیت دارد بنابراین فرد اعزامی از سوی این سازمان باید پایبند به قوانین جمهوری اسلامی باشد و در این قوانین نیز حفظ حجاب توسط بانوان در زمان انجام مسابقات الزامی است. بنابراین من تمام قوانین جمهوری اسلامی را رعایت نمودم، اما اینکه حمایتی صورت بگیرد یا احیانا پوشش خبری بدهند، اینطور نبود.

من کاره ای نیستم، مردم کار خیر انجام می دهند

شبنم شاهرخی در خصوص حمایت از پسری که از ناحیه لگن استخوانی تشکیل نشده بود گفت:

کار خیر را مردم انجام می دهند و صفحه اینستاگرام من تنها وسیله ای برای این امر است. اگر توجه کرده باشید در شبکه های اجتماعی گاهی موضوعی همه گیر می شود و دیگران نیز دعوت به انتشار این موضوعات، من هم اغلب از این قبیل اطلاع رسانی ها انجام می دادم. معمولا فعالیت مراکزی که مثل «محک» یا «خیریه بچه های سیب سرخ» که به اندازه کافی معتبر و شناخته شده هستند اطلاع رسانی می کنم تا اینکه روزی خانمی با من در پیام خصوصی ارتباط گرفت.
خانواده ای را معرفی کرد که بچه ای معلول داشته و از پس خرج عمل کودک به تنهایی برنمی آمدند، از من خواست که برای جمع آوری هزینه عمل این بچه از صفحه اینساگرامم استفاده کرده و مردم را برای یاری رساندن به این خانواده دعوت کنم. محمد مهدی پسری بود که در جنینی از ناحیه لگن استخوانی تشکیل نشده بود و پزشک در سونوگرافی پی به این مسئله نبرده بود. مادر بچه را ملاقات کردم و پرونده های پزشکی را بررسی کردم و در نهایت از طریق صفحه اینستاگرام از مردم برای جمع آوری هزینه درمان این بچه دعوت نمودم. عمل این کودک بسیار سخت بود و باید پای بچه را از زانو قطع کرده و با پروتز و پای مصنوعی جایگزین شود و البته این پروتز همزمان با رشد بچه باید هر یکی دو سال عوض شود. توجه بفرمایید که این مشکل هزینه ای به همراه دارد که موقتی و یکباره نیست و تا سالیان سال این خانواده باید این مبلغ را هزینه نمایند.
من هربار که عکس پسرم را منتشر می کنم بیست هزار نفر لایک می کنند و با خودم فکر کردم که اگر هر کدام از آنها فقط دو هزار تومان کمک کنند حتی بیشتر از مبلغی می شد که آن خانواده نیاز دارند و در اینصورت به کمک یکدیگر مشکل آن خانواده را حل می کردیم. البته واقعا نمی دانستم که با چه عکس العملی مواجه می شوم، اما در کمال ناباوری تا شب دوازده میلیون به حساب مادر محمد مهدی واریز شده بود. با این اتفاق متوجه شدم که به لطف مردم اعتباری در میان آنها دارم و حاضرند که به من و حرفی که با تحقیق و بررسی زده ام، اعتماد کنند. البته به صورت پیوسته با اسناد معتبر مردم را در جریان روند جمع آوری مبالغ و درمان این بچه می گذاشتم.
بعد از این ماجرا مراجعات زیادی برای کمک به موارد مختلف شد که بقدری زیاد است من متاسفانه نمی رسم به همه آنها پاسخگو باشم. چنین مواردی نیاز به تحقیق، بررسی و ارزیابی صحت و سقم دارد تا خدایی نکرده از اعتماد مردم سوء استفاده نشود و من نمی توانم چون که یک فرد هستم. اول پذیرفتن چنین مسئله ای خیلی سخت بود و احساس می کردم بار بزرگی بر دوش من است، تا اینکه با یک گروه خیریه دانشجویی به نام «ترنم» آشنا شدم که کمک خیلی بزرگی به من بود.

از اینستاگرام درامدی کسب نمی کنم

شبنم شاهرخی در خصوص وضعیت کسب درامد از اینستاگرامش گفت:

شاید اگر بخواهم خیلی دقیق بگویم که چرا از صفحه اینستاگرام استفاده اقتصادی نمی کنم، بی احترامی باشد به افرادی که از چنین کاری را انجام می دهند. در حقیقت بهره اقتصادی بردن یک بحث سلیقه ای است و اولویت افراد نسبت به مسائل مالی مختلف، یعنی هر فردی به زندگی از دریچه ای می نگرد که با دیگری متفاوت است. من در صفحه ام تا بحال چندین مرتبه تبلیغ کرده ام، اما واقعا دوستانه و از روی علاقه یا برای تشویق و یا اینکه حتی رودربایستی بوده، البته عده ای این حرف من را باور نمی کنند و من را گاهی متهم می کنند.
صاحبان صفحاتی مثل صفحه من نرخهای عجیب غریبی پیشنهاد میکنند و پیشنهاد می گیرند، مثلا برای اینکه در یک مراسم حضور داشته باشند گاهی ده دوازده میلیون پیشنهاد می شود. حالا وقتی چنین پتانسیلی داری و استفاده نمی کنی، مردم باور نمی کنند.به هر حال هر فردی نسبت به شما قضاوتی می کند که خوب هرگز هم نمی توانم تمام افراد را راضی نگه داشت، و خلاصه کلام قضیه درآمدزایی از طریق صفحه ام برای من تاکنون اولویت نبوده است. درآمدهای اینستاگرامی موفقتی و گذرا هستند و بازار شبکه های اجتماعی روزی به پایان می رسد، اما اعتباری که از طریق باز کردن برخی مشکلات مردم کسب نموده ای هرگز پایان ندارد و ارزش آن بسیار متفاوت است.

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا