پزشکی

سلول های بنیادی چیست ؟ انواع سلول های بنیادی کدامند؟

کیهان نیوز– سلول های بنیادی پایه و اساس هر اندام و بافتی در بدن ما هستند. انواع مختلفی از سلول های بنیادی وجود دارد که از نقاط مختلف بدن به وجود می آیند یا در دوره های مختلف زندگی ما تشکیل می شوند. اینها شامل سلولهای بنیادی جنینی است که فقط در اولین مراحل رشد وجود دارد و انواع مختلف سلولهای بنیادی مخصوص بافت (بالغ) که در طی رشد جنین ظاهر می شوند و در طول زندگی در بدن ما باقی می مانند.

 

سلول های بنیادی چیست ؟

همه سلولهای بنیادی می توانند خود را تجدید(ترمیم یا دوباره سازی)کنند (از خود نسخه برداری کنند) و از یکدیگر تمایز ایجاد کنند (به سلولهای تخصصی تر تبدیل شوند). فراتر از این دو توانایی حیاتی ، انواع سلولهای بنیادی در آنچه که می توانند و نمی توانند انجام دهند و در شرایطی که می توانند و نمی توانند کارهای خاصی انجام دهند بسیار متفاوت هستند. این یکی از دلایلی است که محققان از انواع سلولهای بنیادی در تحقیقات خود استفاده می کنند.

 

سلول های بنیادی جنینی

سلولهای بنیادی جنینی از توده سلولی داخلی بلاستوسیست که یک گلوله توخالی که عمدتا از سلولها بدست می آیند و در انسان ، سه تا پنج روز پس از لقاح سلول تخمک توسط اسپرم ،  شکل می گیرد. بلاستوسیست انسان تقریباً به اندازه نقطه بالای این “i” است.

 

در رشد طبیعی  سلولهای داخل توده سلولی داخلی ، سلولهای تخصصی بیشتری را تولید می کنند .که باعث تولید آن در کل بدن می شوند – یعنی تمام بافت ها و اندام های ما. با این حال ، وقتی دانشمندان توده سلولی داخلی را استخراج می کنند و این سلول ها را در شرایط خاص آزمایشگاهی رشد می دهند ، خواص سلول های بنیادی جنینی خود را حفظ می کنند.

 

سلول های بنیادی جنینی توانمند هستند ، به این معنی که می توانند هر نوع سلول را که در بدن به صورت کامل  تشکیل شده دوباره ایجاد کنند ، اما سلول های  بند ناف را ایجاد نمی کنند. این سلول ها بسیار ارزشمند هستند زیرا منبعی تجدید پذیر برای مطالعه رشد طبیعی ، بیماری ها ، آزمایش داروها و سایر روش های درمانی فراهم می کنند. سلولهای بنیادی جنینی انسان عمدتاً از بلاستوسیستهای حاصل از لقاح آزمایشگاهی (IVF) برای کمک به تولید مثل که دیگر نیازی به آن نبوده اند ، بدست آمده اند.

 

سلولهای بنیادی خاص بافت

سلول های بنیادی
سلول های بنیادی چیست

سلولهای بنیادی مخصوص بافت (که به آنها سلولهای بنیادی سوماتیک یا بالغ نیز گفته می شود) تخصص یا توانایی بیشتری نسبت به سلولهای بنیادی جنینی دارند. به طور معمول ، این سلول های بنیادی می توانند سلول های مختلفی را برای بافت یا اندامی خاص که در آن زندگی می کنند تولید کنند.

 

به عنوان مثال ، سلولهای بنیادی خون ساز  در مغز استخوان می توانند باعث ایجادگلبولهای قرمز خون ، گلبولهای سفید خون و پلاکتها شوند. با این حال ، سلول های بنیادی خون ساز سلول های کبدی یا ریوی یا مغزی تولید نمی کنند و سلول های بنیادی موجود در سایر بافت ها و اندام ها سلول های قرمز یا سفید خون یا پلاکت تولید نمی کنند.

 

برخی از بافت ها و اندام های درون بدن شما شامل سلول های بنیادی کوچکی از سلول های بنیادی خاص بافت است که وظیفه آنها این است که سلول های آن بافت را که در زندگی عادی روزمره یا در اثر آسیب از بین رفته اند ، از جمله سلول های موجود در پوست ، خون ، و پوشش روده شما را باز سازی کند ( همان ویژگی تجدید کردن )

 

یافتن سلولهای بنیادی مخصوص بافت ، در بدن انسان دشوار است و به نظر نمی رسد سلولها بالغ به راحتی سلولهای بنیادی جنینی خود را تجدید کنند. با این حال ، مطالعه این سلول ها دانش عمومی ما را در مورد رشد طبیعی ، آنچه در پیری تغییر می کند و آنچه در آسیب و بیماری اتفاق می افتد افزایش داده است.

 

سلول های بنیادی مزانشیمی

ممکن است اصطلاح “سلول بنیادی مزانشیمی” یا MSC را بشنوید تا به سلولهای جدا شده از استروما ، بافت همبند یا سایر بافت ها و اندام ها احاطه شود. بسیاری از دانشمندان به سلولهایی با این نام  “سلولهای استرومایی” می گویند. اولین سلولهای بنیادی مزانشیمی در مغز استخوان کشف شد و نشان داده شد که قادر به ساخت سلولهای استخوانی ، غضروفی و چربی هستند. از آن زمان ، آنها از بافت های دیگر مانند چربی و خون بند ناف رشد کرده اند. تصور می شود سلولهای بنیادی مزانشیمی درارای انواع مختلف  سلولهای بنیادی و حتی تعدیل کننده سیستم ایمنی بدن هستند و به عنوان درمان بسیاری از اختلالات در حال آزمایش هستند ، اما تاکنون شواهد کمی در مورد مفید بودن آنها وجود دارد. دانشمندان به طور کامل نمی فهمند که آیا این سلول ها در واقع سلول های بنیادی هستند یا چه نوع سلول هایی قادر به تولید این ها  هستند. آنها قرارداد می کنند که همه سلولهای بنیادی مزانشیمی یکسان نیستند و ویژگیهای آنها به محل تولد بدن و نحوه جدا شدن و رشد بستگی دارد.

 

 

سلولهای بنیادی توانمند القایی

سلولهای بنیادی پرتوان (iPS) سلولهایی هستند که با تبدیل سلولهای بافت خاص مانند سلولهای پوستی به سلولهایی که مانند سلولهای بنیادی جنینی رفتار می کنند هستند. سلول های IPS ابزاری اساسی برای کمک به دانشمندان در زمینه کسب اطلاعات بیشتر در مورد رشد طبیعی و شروع بیماری و پیشرفت بیماری است و همچنین برای تولید و آزمایش داروها و روش های درمانی جدید نیز مفید هستند.

 

در حالی که سلولهای iPS دارای بسیاری از مشخصات سلولهای بنیادی جنینی هستند ، از جمله توانایی ایجاد انواع سلولهای مختلف در بدن ، اما دقیقاً یکسان نیستند. دانشمندان در حال بررسی این هستند که این تفاوت ها چیست و معنی آنها چیست. برای مثال :  اولین سلول های iPS با استفاده از ویروس ها برای قرار دادن نسخه های اضافی ژن ها در سلول های خاص بافت تولید شد. محققان در حال آزمایش روش های جایگزین بسیاری برای ایجاد سلولهای iPS هستند تا در نهایت بتوانند از آنها به عنوان منبع سلولها یا بافتها برای درمان های پزشکی استفاده کنند.

 

 

منابع

International Stem Cell Foundation of Iran

Genetic Research Center London

American Health Organization

 

www.closerlookatstemcells.org

نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا