پزشکیکرونا

آیا سیگاری ها کرونا می گیرند؟ نظر کارشناسان در مورد دخانیات و اثر آن بر ویروس کرونا

آیا سیگار باعث جلوگیری از ویروس کرونا می شود؟

کیهان نیوز- اخیرا صحبت هایی در مورد تاثیر مثبت یا منفی سیگار بر ویروس کرونا مطرح شده است که قصد داریم در این مطلب این مورد رو روشن کنیم

برای روشن شدن این موضوع بهتر است که نظر کارشناسان و پزشکان را بپرسیم. در زیر نظر چندین پزشک را در مورد این موضوع میخوانیم:

آیا سیگاری ها کرونا میگیرند
آیا سیگاری ها کرونا میگیرند

1. دکتر جیمز گیل، پزشک عمومی و استاد کلینیک افتخاری، دانشکده پزشکی وارویک

“استعمال دخانیات یک عامل خطرناک برای عفونت های کوروناویروس و در واقع عفونت‌ها به طور کلی است. عوامل بسیار پیچیده ای وجود دارد که چرا استعمال دخانیات توانایی بدن در مقابله با عفونت را کاهش می دهد – از توانایی انتقال اکسیژن از خون به بافت‌ها، تا افزایش سطح مونو اکسید کربن در خون.”

وی گفت: “احتمالاً یکی از بزرگترین دلایلی که افراد سیگاری در معرض خطر ابتلا به عفونت های تنفسی قرار دارند، تخریب و مرگ و میر مژک‌ها در مجاری هوایی و ریه‌ها است.”

“به زبان ساده، مجاری هوایی با مژک‌ها (موهای کوچک مانند برس) پوشیده شده است. این ساختارها عملکردی کاملا حیاتی در حرکت ذرات مخاطی، استنشاق شده و عوامل بالقوه عفونی در مجاری هوایی و ریه‌ها قبل از ایجاد عفونت دارند.”

وی افزود: “مواد شیمیایی موجود در سیگار هنگام استنشاق، دو اثر جدی روی این مژک‌ها دارند – اولا حرکت مژک‌ها را کاهش می دهند، به این معنی که انتقال مخاط از ریه‌ها سخت تر می شود. با گذشت زمان، استنشاق طولانی مدت دود باعث از بین رفتن این مژک‌ها می شود و خطر عفونت را به شدت افزایش می دهد.”

وی ادامه داد: “خبر خوب این است که حتی در ترک سیگار کشیدن فقط در ۲۴ ساعت، پیشرفت چشمگیری در عملکرد مژک های باقی مانده، دیده می شود. هر چه مدت زمان طولانی تری از توقف مصرف سیگار گذشته باشد، بهبودی شما بیشتر می شود. بنابراین برای ترک سیگار کشیدن هرگز دیر نیست – به خصوص اکنون.”

وی گفت: “مردم می توانند با متوقف کردن استعمال دخانیات، در حمایت از خود در برابر ویروس کرونا سهم بسزایی داشته باشند – حتی اگر این بیماری همه گیر به راحتی سپری شود. اگر با بعضی از افراد سیگاری زندگی می کنید، حتی اگر آنها بیرون از خانه سیگار بکشند، تحت تأثیر سیگار آنها قرار خواهید گرفت. قطع مصرف سیگار به شما در محافظت از خود، اطرافیان و به طور بالقوه به کاهش فشار به نظام سلامت و بهداشت نیز کمک خواهد کرد.”

وی افزود: “استفاده از ویپ بخاطر کم بودن تار و سایر مواد شیمیایی سمی در بخار ویپ، به سیگار کشیدن ترجیح داده می شود، اما ممکن است که گازهای داغ موجود در ویپ نیز ممکن است تأثیر منفی بر روی مژک‌ها و عملکرد کلی ریه‌ها بگذارد، اگرچه احتمالا دارد ویپ خیلی کمتر از استعمال دخانیات، برای سیستم تنفسی بدن مضر باشد. اما برای درک کامل این تأثیر به تحقیقات بیشتری نیاز داریم. ”

“حتی اگر در این بحران فقط سیگار را متوقف کنید، باز هم فایده ای برای ریه های شما خواهد داشت، و اگر خدای نکرده در معرض کوروناویروس قرار دارید، احتمال ابتلا به ویروس کرونا را بالقوه کاهش می دهید.”

۲. پروفسور ایان هال، استاد پزشکی مولکولی، دانشگاه ناتینگهام

“به احتمال زیاد توضیح مربوط به سیگار کشیدن به عنوان یک عامل خطر برای کووید-۱۹ این است که، افرادی که سیگار می کشند احتمال ابتلا به بیماریهای مزمن ریه مانند COPD (بیماری مزمن انسدادی ریه) و همچنین بیماریهای قلبی و عروقی را دارند، بنابراین به احتمال زیاد شرایطی دارند که به نتیجه بدتر در زمان ابتلا به COVID-19 منجر می شود.”

وی گفت: “به نظر می رسد که مردان بدتر از زنان تحت تاثیر هستند، این موضوع تا حدودی با این واقعیت مربوط می شود که از نظر تاریخی مردان به احتمال بیشتری سیگار می کشید. با این حال، من مطمئن نیستم که این مسئله به طور کامل خطر ابتلا به بیماری شدید در مردان را توضیح دهد، بنابراین به نظر می رسد ممکن است عاملی دیگری که هنوز ناشناس است نقش داشته باشد.”

وی افزود: “اگرچه برخی از افراد هنگام قطع سیگار متوجه کمی افزایش در سرفه خود می شوند، اما موقتی است و فواید طولانی مدت برای قطع سیگار وجود دارد. هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد هر کسی سیگار کشیدن را متوقف کرد، در معرض خطر بیشتری برای انتقال بیماری قرار می گیرد، بنابراین من همیشه توصیه می کنم که افراد سیگاری، کشیدن سیگار را متوقف کنند.”

۳. دکتر تام وینگفیلد، مدرس ارشد بالینی و پزشک مشاور افتخاری، دانشکده پزشکی گرمسیری لیورپول (LSTM)

” شواهد قوی وجود دارد که استعمال دخانیات با افزایش خطر ابتلا به عفونت ویروسی تنفسی، مانند کروناویروس جدید (COVID-19) همراه است. استعمال سیگار، آسیب پذیری فرد را در برابر عفونت افزایش می دهد (لمس مکرر دست به صورت و دهان) و توانایی او را در مبارزه با آن، کاهش می دهد که منجر به بیماری شدیدتری می شود.”

وی گفت: “افرادی که به طور منظم و سالها سیگار می کشند، احتمالاً فشار خون بالا، بیماری ایسکمیک قلب، مشکلات گردش خون و بیماری مزمن ریه (آسیب ریه و کاهش ظرفیت ریه) بیشتری دارند، که همه آنها خود عوامل خطر زا برای کووید-۱۹ هستند.”

بیماری ایسکمیک قلب
بیماری ایسکمیک قلب

وی ادامه داد: “در حالی که شواهد موجود در مورد سیگارهای الکترونیکی هنوز در حال توسعه است، واضح است که آسیب ویپ کشیدن برای سیستم تنفسی بدن، به مراتب کمتر از استعمال سیگار است.”

“شواهد معتبری وجود دارد که نشان می دهد قطع مصرف سیگار منجر به فواید سلامتی قابل توجهی می شود. ترک سیگار در هر زمان فرصتی عظیم برای بهبود امید به زندگی افراد است. کاهش نرخ سیگار کشیدن در سطح کشور می تواند تأثیر بسیار مثبتی بر سلامت عمومی داشته باشد. اکنون لحظه ی خوبی است که هر چیزی را ترک کنید و افراد سیگاری ممکن است پذیرش بیشتری در زمان حال داشته باشند! ”

۴. دکتر کیتلین نوتلی، پژوهشگر اصلی تحقیق NeSCi – واحد مداخله توسعه ترک سیگار کشیدن، دانشگاه شرق آنگلیا

” گسترش کووید-۱۹ بسیار نگران کننده بوده و سؤالات خاصی را برای افراد سیگاری، سیگاری های سابق و افرادی که تصمیم به استفاده از جایگزین کم خطر تر مانند سیگارهای الکترونیکی بجای سیگار کشیدن دارند، ایجاد کرده است.”

شواهد در مورد رابطه بین استعمال دخانیات و پیشرفت به حالت COVID-19 شدید وجود ندارد، اما این رابطه در حال ظهور است. برخی از حقایق روشن عبارتند از:

گروه های “آسیب پذیر”، یعنی افرادی که شرایط جسمانی مانند بیماری های قلبی عروقی، تنفسی و دیابت دارند، به احتمال زیاد سیگاری یا سیگاری سابق هستند. این ممکن است نشان دهد که افراد سیگاری در معرض خطر ابتلا به واکنش های شدید به ویروس کرونا قرار دارند. با توجه به این مسئله، از همیشه مهمتر است که زنان باردار به عنوان یک گروه آسیب پذیر طبقه بندی شوند، به خصوص در معرض خطر ویروس کووید-۱۹، هم برای سلامتی خودشان و هم به دلیل اینکه نمی دانیم چه تأثیراتی این ویروس روی جنین در حال رشد دارد. از آنجا که استعمال دخانیات بیشتر باعث افزایش آسیب پذیری می شود، لازم است که از افراد سیگاری باردار برای ترک سیگار حمایت شود. خدمات ترک سیگار کشیدن، می تواند به زنان باردار در طول دوران بارداری کمک کند و مشاوره های از راه دور و همچنین درمان جایگزین نیکوتین را ارائه دهد. از طرف دیگر، سیگارهای الکترونیکی گزینه ای است که ممکن است زنان باردار ترجیح دهند برای ترک سیگار از آنها کمک بگیرند.

آیا سیگاری ها کرونا می گیرند؟
آیا سیگاری ها کرونا می گیرند؟
کشیدن ویپ

وی گفت: “برای افراد سیگاری سابق، به ویژه افرادی که اخیراً ترک کرده اند، ممکن است خطر بازگشت به کشیدن سیگار افزایش یابد، زیرا افراد با توجه به وضعیت ویروس کرونا دچار استرس و اضطراب می شوند و استرس با بازگشت به کشیدن سیگار ارتباط دارد. این مهم است افراد سیگاری سابق تشویق می شوند سیگار نکشند.”

” به طور مشابه، گروه های آسیب پذیر، از جمله زنان باردار که در دوران بارداری سیگار کشیدن را ترک می کنند، ممکن است در معرض خطر بازگشت قرار گیرند زیرا ممکن است بعد از تولد کودک احساس استرس و انزوا بیشتری داشته باشند تا در شرایط عادی که فاصله گیری اجتماعی اجباری نشده بود. حمایت پس از زایمان، تشویق زنان به باقیماندن در حالت بدون سیگار، به ویژه در هنگام شیوع COVID-19 بسیار مهم است.”

سیگار الکترونیکی محبوب ترین گزینه مصرف کننده برای پشتیبانی از ترک سیگار است و سیگارهای الکترونیکی موثر هستند. مردم باید تشویق شوند به جای ادامه دادن به استعمال دخانیات، به سمت ویپ بروند.

هیچ مدرکی وجود ندارد که نشان دهد ویپ خطر ابتلا به عفونت یا تشدید بیماری ویروس کرونا را افزایش می دهد. با این حال، ویپرها با سابقه سیگار کشیدن طولانی قبلی، می توانند شرایطی را که در بیماران آسیب پذیر دیده می شود، از خود نشان دهند. با این حال، این نمی تواند تأثیر ویپ کشیدن باشد بلکه حاصل سیگار کشیدن قبلی است. از آنجا که تغییر کامل سیگار کشیدن به ویپ باعث بهبود شرایط قلبی و عروقی و تنفسی می شود، ممکن است سیگاری هایی که به ویپ کشیدن روی می آورند در صورت آلوده شدن به کووید-۱۹، پیش آگهی بهتری داشته باشند.

وی اضافه کرد: “این نگرانی وجود دارد که زمانی که افراد در خانه خود ایزوله می شوند، کودکان و افراد غیر سیگاری در صورت داشتن فرد سیگاری در خانه، در معرض خطر دود دست دوم باشند. قرار گرفتن در معرض دود دست دوم خطر قابل توجهی برای سلامتی دارد. برای کاهش خطر برای در معرض دود دست دوم بودن، باید افراد سیگاری تشویق شوند سیگار را ترک کرده یا از ویپ استفاده کنند.”

آیا سیگاری ها کرونا می گیرند؟
آیا سیگاری ها کرونا می گیرند؟
دود دست دوم سیگار

وی گفت: “این نگرانی وجود دارد که مغازه های فروش مایع ویپ در شرایط فعلی جامعه، بسته شده باشند. افرادی که سیگار کشیدن را متوقف کرده و به ویپ روی آورده اند، هنوز هم می توانند برای پشتیبانی از خدمات ترک سیگار استفاده کنند و هنوز هم می توانند مایع ویپ را بصورت آنلاین و بدون نیاز به تماس با افراد دیگر، خریداری کنند. ”

۵. پروفسور گوردون داگان، دپارتمان پزشکی، دانشگاه کمبریج

بعید است که کسی اطمینان داشته باشد که چگونه ممکن است استعمال دخانیات بر حساسیت به عفونت ویروس کرونا تأثیر بگذارد، زیرا برای اظهار نظر خیلی زود است. ما باید سیگاری‌ها را در مقابل افراد غیر سیگاری یا کشورهایی که دارای شرایط مختلف سیگار کشیدن هستند، مقایسه کنیم و این به زمان نیاز دارد.”

با این حال، ما می دانیم که سیگار کشیدن از بسیاری جهات عملکرد طبیعی ریه را مختل می کند.

وی گفت: “خطر واقعی در ریه و سیستم های تخریبی نهفته ای است که کووید-۱۹ مسبب آن است و به ریه آسیب می رسانند. این امر باعث می شود افراد در برابر عفونت های باکتریایی و ویروسی ثانویه، آسیب پذیر شوند. مشخص است که آسیب ریه چنین کاری می کند. آنگاه مقاومت آنتی بیوتیکی موثر خواهد بود.
وی گفت: “من توصیه می کنم که افراد مصرف سیگار را متوقف کنند، اما من، خواهر خودم را به دلیل ابتلا به سرطان ریه از دست داده ام، بدانید که این مساله آسانی نیست. من همچنین به انتخاب شخصی مردم احترام می گذارم. ”

۶. پروفسور رابرت وست، دپارتمان علوم رفتاری و بهداشت در کالج دانشگاه لندن

آیا به نظر می رسد سیگار کشیدن یک عامل خطر برای ابتلا به COVID-19 است؟

وی گفت: “انتظار می رود به دلیل اینکه افراد سیگاری از قبل احتمال ابتلا به بیماری های قلبی و عروقی و تنفسی را دارند، سیگار کشیدن یک عامل خطر زا برای ابتلا به این بیماری می باشد. با این حال، هنوز مشخص نیست که آیا سیگار کشیدن در وهله اول افراد را بیشتر در معرض خطر آلودگی قرار می دهد یا خیر. به نظر می رسد که افراد سیگاری کمتر در بین بیماران کووید-۱۹ شاخص هستند. اما این به دلایل مختلف می تواند باشد، از جمله مشخصات سنی موارد و وضعیت سیگار کشیدن مبتلایان به طور دقیق ثبت نشده است.

چرا به نظر می رسد مردان بیشتر از زنان تحت تأثیر قرار می گیرند؟

وی گفت: تفسیرهای زیادی عنوان شده است از جمله عوامل رفتاری، مانند اینکه مردان برابر عوامل بیولوژیکی کمتر بهداشت را رعایت می کنند از جمله در مورد ایمنی در برابر عفونت های ویروسی، کمتر جلوگیری می کنند.

اگر سیگار کشیدن را متوقف کنید، احتمالاً کرونا ویروس را پشت سر می گذارید؟

هنگامی که سیگار را متوقف می کنید، شما ممکن است بیشتر سرفه کنید. اگر به طور مشخص به ویروس آلوده شده اید، سرفه، خطر ابتلا به عفونت توسط قطرات را افزایش می دهد. اما بعید نیست که این مسئله تفاوت قابل توجهی ایجاد کند.

آیا سیگاری ها کرونا می گیرند؟
آیا سیگاری ها کرونا می گیرند؟

به مردم توصیه می کنید که مصرف سیگار را متوقف کنند؟

وی گفت: “حتی در انگلستان با میزان بسیار کم استعمال دخانیات تنها ۱۵٪، هنوز هم دخانیات روزانه ۲۰۰ نفر را می کشد. متوقف کردن مصرف سیگار ۴-۶ ساعت امید به زندگی را برای هر روز به شما باز می گرداند، بنابراین پاسخ این است – بله – قطع سیگار همیشه یک اولویت اساسی است.”

 

منبع این مطلب

برچسب ها
نمایش بیشتر

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا
بستن
بستن